ANUNȚ  ÎNSCRIERE PREȘCOLARI

FONDUL SOCIAL EUROPEAN

Programul Operational Capital Uman 2014-2020

Axa prioritara 6 – Educatie si competente

Prioritatea de Investitii (PI) 10i – “Reducerea și prevenirea abandonului școlar timpuriu și promovarea accesului egal la învățământul preșcolar, primar și secundar de calitate, inclusiv la parcursuri de învățare formale, non formale și informale pentru reintegrarea în educație și formare

Obiectivul specific integrat  6.2, 6.3, 6.4, 6.6

Titilu proiectului – “SOS Educatiei in Mehedinti – SOS Mehedinti”

Contract nr. POCU/74/6/18/104888

ANUNȚ  ÎNSCRIERE PREȘCOLARI

în grupul țintă al proiectului ”SOS Educației în Mehedinți – SOS Mehedinți”

Proiect cofinanțat din Fondul Social European prin Programul Operațional Capital Uman 2014-2020

Dacă sunteți părintele/tutorele unui copil preșcolar (grădiniță) înscris la Școala Gimnazială nr. 15 din mun. Drobeta Turnu Severin sau la Școala Gimnazială Balta, comuna Balta, județul Mehedinți, îl puteți înscrie în programul ”Grădinița de weekend”, pentru a beneficia de sprijin pentru a acumula cunoștințe, capacități și deprinderi necesare atât la intrarea în învățămăntul primar cât și pe tot parcursul vieții.

Programul va demara în această toamnă, în cele două unități de învățământ, o dată cu începerea noului an școlar, în cadrul proiectulului ”SOS Educației în Mehedinți – SOS Mehedinți” – POCU/74/6/18/104888.  Înscrierile încep în luna iulie 2018. Numărul de locuri disponibile: 23 locuri la Școala Gimnazială nr. 15 din mun. Drobeta Turnu Severin și 14 locuri la Școala Gimnazială Balta, comuna Balta, județul Mehedinți.

Participarea la activitățile din proiect este GRATUITĂ!

Condiții de înscriere:

• vârsta copilului: între 3 – 5 ani
  • copilul să fie înscris la una din cele două școli Școala Gimnazială nr. 15 din mun. Drobeta Turnu Severin sau Școala Gimnazială Balta, comuna Balta, județul Mehedinți
  • copil aflat în risc de părăsire timpurie a școlii (spre exemplu: mediu defavorizat, familii cu condiții materiale precare (familii de romi, familii cu părinți șomeri, etc.), familii care provin din mediul rural, ș.a.), fără a-i exclude pe restul copiilor.
  • copilul, la data înscrierii în proiect, nu este înscris în niciun alt proiect finanțat din Fondul Social European, Programul Capital Uman 2014-2020, și nu face parte din grupul țintă al unui alt proiect ce desfășoară activități similare cu cele finanțate prin Axa prioritară 6 – ”Educație și competențe”

Documente necesare înscriere:

• certificat de naștere preșcolar – original și copie
  • buletin sau carte de identitate părinte/tutore – original și copie
  • certificat de naștere părinte/tutore – original și copie
  • certificat de căsatorie/divorț/încredințare (după caz) – original și copie
  • adeverință preșcolar de la unitatea de învățământ unde este înregistrat – original
  • adeverință medicală pentru intrarea în colectivitate
  • documente justificative care să ateste situația socio-economică a familiei (ex.: dovadă familie monoparentală, carnet șomer, etc.) – original și copie

Preșcolarii beneficiază de o subvenție în valoare de 50 ron/lună pe toată perioada în care sunt în activitate

Obiectivul principal al proiectului –  prevenirea și corectarea fenomenului de părăsire timpurie a școlii pentru un număr de 355 de persoane din școlile din județul Mehedinți: Școala Gimnazială Balta – Comuna Balta, Școala Gimnazială ”Regele Mihai I” – Drobeta Turnu Severin și Școala Gimnazială Nr. 15 – Drobeta Turnu Severin, prin implementarea de programe educaționale integrate de tip preventiv și remedial, implicându-le în activități formale, non-formale și informale menite să le atragă către activitățile educative obligatorii, dar și sa le îmbunătățească performanțele.

Grupului țintă este compus din:

• 45 de copii de vârstă antepreșcolară, vor beneficia de sprijin în vederea integrării la grădiniță;
  • 75 de preșcolari, din care 30 din mediul rural, vor participa la activități specifice menite să contribuie la stimularea accesului la educație și la dezvoltarea abilităților cognitive, socioemoționale și fizice ale acestora;
  • 190 de elevi (95 de elevi din învățământul primar și 95 de elevi din învățământul gimnazial), din care 40 din mediul rural, aflați în anii terminali ai ciclului primar și gimnazial vor fi implicați în programe de prevenire a abandonului școlar și vor fi susținuți în tranziția de la ciclul primar la cel gimnazial, respectiv de la ciclul gimnazial la cel liceal;
  • 45 de persoane participante la programul ”A doua șansă” vor fi reintegrate în sistemul de educație în vederea finalizării studiilor pe care le-au abandonat;
  • 65 de persoane, personal didactic si de sprijin, vor beneficia de programe de formare profesională continuă.

Beneficiar proiect:     Asociația SCIENTIA NEMUS, Drobeta Turnu Severin

Parteneri asociați:     Școala Gimnazială Nr. 15, Drobeta Turnu Severin

Școala Gimnazială ”Regele Mihai I”, Drobeta Turnu Severin

Școala Gimnazială Balta, comuna Balta, județul Mehedinți

Informații suplimentare se pot obține la numărul de telefon 0770 651 938

persoană de contact Cosmina URDEȘ – responsabil grup țintă proiect

Copiii trebuie să aibă parte de un start cât mai bun în viaţă!